در هنگام رد شدن از بخش امنیتی فرودگاه چه نکاتی را رعایت کنیم؟

پربازدیدترین ها

راهنمای سفر 25 فروردین ، 1403 5 دقیقه

بخش امنیتی فرودگاه می تواند یکی از استرس آورترین و سخت ترین مراحل فرودگاه باشد. مهم نیست که فرد چه چیزهایی را همراه خود داشته باشد. در هر صورت هنگام عبور از بخش امنیتی فرودگاه کمی دلهره به مسافران دست می دهد. اما شاید دانستن موارد مهم درباره این بخش و این که در هنگام رد شدن از بخش امنیتی فرودگاه چه نکاتی را رعایت کنیم بتواند از این میزان دلهره کمی بکاهد. در همین راستا در ادامه این مطلب از مجله گردشگری  قصد داریم تا چند نکته طلایی برای عبور از بخش امنیتی فرودگاه به شما بگوییم. پس چند دقیقه از وقت با ارزش خود را در ادامه به ما بدهید تا شما را با این نکات آشنا کنیم.

از صف های طولانی بخش امنیتی فرودگاه دور بمانید

در ساعت های شلوغی پرواز، بخش امنیتی فرودگاه ممکن است خیلی شلوغ شده و صف طولانی تشکیل شود. به طور معمول باید ۲ ساعت قبل از پروازهای داخلی و ۳ ساعت قبل از پروازهای خارجی در فرودگاه حضور داشته باشید. برای این که از این صف های طولانی دور بمانید بهتر است که در زمان مناسب به فرودگاه برسید. صف های طولانی می تواند به شما استرس بدهد یا این که حتی در برخی از موارد باعث شود که از پرواز خود جا بمانید. در صورتی که پرواز شما در ساعت شلوغی است، می توانید کمی زودتر از ۲ یا ۳ ساعت پیش از پرواز به فرودگاه بروید.

صف های طولانی بخش امنیتی فرودگاه

قوانین بخش امنیتی فرودگاه درباره مایعات را بدانید

یکی از قوانین مربوط به بخش امنیتی فرودگاه، درباره مایعاتی است که افراد به همراه دارند. بنا به دلایلی، مسافران نمی توانند بیش از ۱۰۰ میلی لیتر مایعات به همراه داشته باشند. این مایعات هم باید کاملا در بطری های امن بسته بندی شده باشند. در صورتی که در بین وسایل مسافران بیش از این مقدار مایعات مشاهده شود، وسایل آن ها به طور کامل بازرسی شده و مایعات اضافی دور ریخته می شوند. به همین دلیل بهتر است که مایعات همراه خود را اندازه گیری کرده و از به همراه داشتن هر گونه مایعات حتی عطر و ادکلن بیش از ۱۰۰ میلی لیتر خودداری کنید.

در بسته بندی وسایل خود دقت کنید

بهتر است که وسایل خود را سبک چیده و وسایل ضروری را در دسترس خود بگذارید. یکی از هوشمندانه ترین کارها هنگام رد شدن از بخش امنیتی فرودگاه این است که یک کیف رو دوشی کوچک برای وسایل ضروری داشته باشید. حتما باید دقت کنید که مدارکی مانند پاسپورت و کارت پرواز در دسترس شما باشد. مطمئنا نمی خواهید کل چمدان را به دنبال کارت پرواز خود بگردید. به همین دلیل توصیه ما این است که مدارک را در کیف دم دستی خود قرار بدهید. در ضمن حتما قبل از رسیدن به بخش امنیتی فرودگاه، پاسپورت و کارت پرواز را در دست داشته باشید تا بتوانید به راحتی و در کمترین زمان این مدارک را تحویل مسئولین این بخش بدهید.

از به همراه داشتن وسایلی که شبیه به سلاح هستند خودداری کنید

هر گونه وسایلی که شبیه به اسلحه های واقعی هستند برای شما دردسر درست می کنند. از به همراه داشتن هر گونه چاقو، تفنگ های اسباب بازی، تیر و کمان و وسایلی این چنینی خودداری کنید. در برخی از موارد به همراه داشتن وسایلی از این دست می تواند برای شما هزینه های بسیار زیادی بردارد. قوانین بخش امنیتی فرودگاه درباره سلاح کاملا سختگیرانه است و در صورتی که افراد چنین وسایلی یا حتی اسباب بازی های این شکلی همراه داشته باشند، آن ها را جریمه خواهند کرد. بنابراین اگر اسباب بازی کودکان یا چنین چیزهایی همراه دارید آن ها را در منزل گذاشته و همراه خود به فرودگاه نیاورید.

به حرف مسئولین بخش امنیتی فرودگاه گوش کنید

سطح استرس و اضطراب در بخش امنیتی فرودگاه بالاست و ممکن است در برخی از موارد رفتار مسئولین این بخش خیلی دوستانه نباشد. به یاد داشته باشید که آن ها شما را به طور شخصی نمی شناسند و وظیفه آن ها این است که تمامی افراد را به طور کامل بازرسی کنند. به همین دلیل برای سرعت بیشتر کار و کمتر شدن استرس و تنش فضا، بهتر است که به حرف های مسئولین بخش امنیتی فرودگاه به خوبی گوش کنید. گاهی ممکن است مسئولین از شما بخواهند لاین خود را عوض کنید یا برخی از وسایل خود را از چمدان خارج کنید. در صورتی که به حرف های مسئولین این بخش گوش بدهید، می توانید به راحتی از بخش امنیتی فرودگاه عبور کرده و از سفر خود لذت ببرید.

از به همراه داشتن وسایل فلزی پرهیز کنید

یکی از اشتباهاتی که ممکن است افراد در بخش امنیتی فرودگاه مرتکب شوند، به همراه داشتن وسایل فلزی یا پوشیدن لباس هایی که بخش های فلز دارند است. در صورتی که ساعت، جواهرات یا کمربند دارید، قبل از ورود به بخش امنیتی فرودگاه این وسایل را در بیاورید. بهتر است که تا حد امکان از پوشیدن لباس هایی که بخش های فلزی زیادی دارند پرهیز کنید. در آوردن وسایل فلزی می تواند به کمتر شدن استرس و افزایش سرعت رد شدن از بخش امنیتی فرودگاه کمک کند. در صورتی که در بخشی از بدن خود پلاتین دارید هم حتما مسئولین مربوطه را در جریان قرار بدهید.

مسئولین را در جریان بیماری های احتمالی خود قرار بدهید

گاهی ممکن است به دلیل بیماری، مجبور باشید تا داروهای خاصی را به همراه داشته باشید. اما باید این موضوع را گفت که به همراه داشتن برخی از داروها در فرودگاه یا کشور مقصد ممکن است ممنوع باشد. در صورتی که بیمار هستید و به داروهای همراه خود در طول سفر نیاز پیدا خواهید کرد، نسخه پزشک خود را به همراه داشته و مسئولین بخش امنیتی فرودگاه را در جریان نیاز خود به این داروها قرار دهید. در صورتی که بیماری خاصی ندارید و به همراه داشتن این داروها برای شما ضروری نیست، از به همراه داشتن این داروها صرف نظر کنید. داروهای ضروری و وسایل کمک های اولیه را می توانید در صورت نیاز در مقصد تهیه کنید.

وسایل الکترونیکی بزرگ خود را خارج کنید

با وجود این که خارج کردن لپ تاپ های کوچک و تلفن های همراه برای بررسی در گیت جداگانه ضروری نیست. اما در صورتی که یک وسیله الکترونیکی بزرگ به همراه دارید، آن را از کیف و چمدان خود خارج کنید تا در بخش امنیتی فرودگاه بتوانند آن ها را به صورت جداگانه بررسی کنند. به یاد داشته باشید که خارج کردن لپ تاپ های کوچک و تلفن های همراه ضروری نیست. اما باز هم در صورتی که مسئول بخش امنیتی فرودگاه از شما درخواست کند، باید این کار را انجام بدهید. 

صف های طولانی بخش امنیتی فرودگاه

به همراه داشت بسته های کادوپیچ شده در بخش امنیتی فرودگاه ممنوع

بیشتر مواقع در صورتی که مسافران یک بسته کادویی به همراه داشته باشند، در این بخش از آن ها درخواست می شود که بسته بندی آن را باز کرده و محتویات بسته را به آن ها نشان بدهند. بنابراین هدیه کردن یک وسیله عملا کار بی فایده ای است. در نتیجه توصیه ما به شما این است که کاغذ کادو و هدیه را به صورت جداگانه برداشته و پس از رسیدن به مقصد در اولین فرصت آن را بسته بندی کنید. این کار هم زمان عبور از بخش امنیتی فرودگاه را کم کرده و هم زحمت شما برای پیچیدن هدیه را هدر نمی دهد.

از به همراه داشتن سیگارهای الکتریکی خودداری کنید

یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از افراد در بخش امنیتی فرودگاه به وجود می آید، به همرا داشتن سیگار الکتریکی یا وسایلی شبیه به آن است. مخزن های این وسایل به شدت برای هواپیما خطرناک بود و در برخی از موارد باعث انفجار می شوند. به همین دلیل به همراه داشتن آن ها در پرواز ممنوع بوده و در این بخش ضبط می شوند. در صورتی که از این سیگارها استفاده می کنید، آن ها را در منزل گذاشته و سپس به فرودگاه بروید. چرا که بی هیچ سوالی این وسایل از شما گرفته می شود.

از شوخی درباره مسائل حساس پرهیز کنید

یکی از مهم ترین مسائل مربوط به عبور از بخش امنیتی فرودگاه، خودداری از شوخی درباره مسائل حساس و امنیتی است. یک بار دیگر هم اشاره می کنیم که هیچ کدام از مسئولین بخش امنیتی و گیت فرودگاه با شما آشنایی شخصی ندارند. حتی کوچکترین شوخی می تواند باعث شود که آن ها به شما مشکوک شده و شما را دستگیر کنند. در این صورت ممکن است  پرواز خود را از دست داده و حتی تا زمان اثبات بی گناهی در بازدداشت بمانید. به همین دلیل از شوخی درباره مسائل تروریستی، به همراه داشت سلاح یا مواد مخدر و هر گونه شوخی هایی از این قبیل پرهیز کنید.

کلام آخر

با وجود این که عبور از این بخش می تواند استرس زیادی برای افراد به همراه داشته باشد، اما همین که مسافران به مسائل و نکات مربوط به این بخش توجه کنند، می بینند که این مرحله چندان هم سخت نیست. تنها کافی است که قوانینی مانند به همراه داشتن مایعات، پوشیدن لباس هایی با بخش های فلزی و سایر قوانین مربوطه را دانسته و از شوخی کردن درباره مسائل حساس و امنیتی خودداری کنند. در این صورت می توان بی هیچ مشکلی از بخش امنیتی فرودگاه عبور کرد. 

سوالات متداول

چرا بخش امنیتی فرودگاه مسافران را بازرسی می کند؟

بخش امنیتی فرودگاه مسافران را بررسی می کند تا مطمئن شود که هیچ کدام از آن ها وسایل خطرناک و ممنوعه مانند اسلحه یا مایعات غیر قانونی به همراه نداشته باشند.

تا چقدر مایعات را می توان از بخش امنیتی فرودگاه عبور داد؟

مسافران می توانند تا ۱۰۰ میلی لیتر مایعات را از بخش امنیتی فرودگاه خارج کنند. در صورتی که فرد بیشتر از این میزان مایعات همراه داشته باشد، این بخش آن ها را بیرون می ریزد.

پیش از وارد شدن به بخش امنیتی فرودگاه چه وسایلی را باید خارج کرد؟

وسایل الکترونیکی بزرگ، ساعت، کمربند و جواهرات به همراه هر وسیله فلزی دیگری باید هنگام عبور ازاین بخش خارج شود.

تور های ویژه