اگر چمدانمان در پرواز گم شد چه کنیم؟

پربازدیدترین ها

راهنمای سفر 25 فروردین ، 1403 5 دقیقه

توصیه هایی در مورد گم شدن چمدان در پرواز

تصور کنید که با اشتیاق و خوشبینی برای سفر آماده شده اید و همه چیزهای مورد نیاز را در چمدانتان جا داده اید. اما زمانی که به مقصد می رسید، چمدانتان را نمی بینید! هر چه صبر می کنید، چمدان عزیزتان پیدا نمی شود! در نهایت متوجه می شوید که چمدانتان با تمام وسایل داخلش از بین رفته است! و شما فقط یک کوله پشتی و لباس هایی که روی تنتان هستند را دارید. از دست دادن چمدان در پرواز برای هر مسافر کابوس وحشتناکی است، اما اگر سفرهای زیادی داشته باشید، ممکن است با این مشکل ناراحت کننده مواجه شوید. چرا چمدان ها گم می شوند؟ آمار گم شدن چمدان ها چه عددی است و آیا ما هم در خطر هستیم؟ 

گم شدن چمدان در هواپیما

گم شدن چمدان در پرواز ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد. این موقعیت، به خصوص در شهر یا کشور غریب، می تواند برای شما استرس زا باشد. اما اگر بتوانید چمدان گمشده خود را پیدا کنید و با این مشکل به خوبی کنار بیایید، نشان دهنده توانایی و مهارت شما در مدیریت بحران است که شما را از گیجی و ناامیدی نگه می دارد و به شما قدرت عمل در برابر این اتفاق می دهد. البته گم شدن چمدان اشتباهی است که هر کسی ممکن است در هر سفری انجام دهد. برای جلوگیری از این اشتباه، پیشنهاداتی برای شما داریم که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت.

گم شدن چمدان در هواپیما

تعداد چمدان های گمشده در هر سال

گم شدن چمدان در پرواز انقدر اتفاق تکرار شونده ای است که شرکت SITA که سازنده سیستم ردیابی جهانی است هر سال گزارشی از تعداد چمدان های گم شده یا جا مانده در سراسر دنیا منتشر می کند. بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۱.۶ میلیون چمدان از دست رفته یا با تأخیر به دست مالکش رسیده است. به این معنی که برای هر ۱۰۰۰ مسافر ۵.۷۳ چمدان از بین رفته یا دیرتر به مقصد رسیده است. البته این آمار نسبت به سال های قبل کاهش داشته و در واقع هر سال تعداد چمدان های گم شده در پرواز کمتر می شود. برای مثال در سال ۲۰۱۵ این آمار بالاتر بوده و حدود ۲۳.۳ میلیون چمدان بوده است. از سال ۲۰۰۷ تعداد چمدان های گم شده به ازای هر ۱۰۰۰ مسافر از ۱۸.۸۸ چمدان به ۵.۷۳ چمدان کاهش پیدا کرده و ۷۰% کمتر شده است.

چه بر سر چمدان های گمشده می آید؟

گزارش های منتشر شده توسط اتحادیه شرکت های هواپیمایی اروپایی می گویند که ۸۵% از چمدان های گمشده ظرف ۴۸ ساعت به دست مالکشان می رسند. بنابراین این چمدان ها را می توان بیشتر جاگذاشته دانست تا گم شده! شرکت SITA اعلام کرده است که این زمان به ۳۶ ساعت کاهش پیدا کرده است.

براساس تحقیق شرکت SITA سال گذشته از ۲۱.۶ میلیون چمدان گم شده و جاگذاشته، ۴۷% در پروازهای با توقف و در حین انتقال چمدان ها به هواپیمای بعدی رخ داده اند. ۱۶% از آمار گم شدن چمدان در پرواز به خاطر بارگیری نادرست، ۱۵% به علت خطای در صدور بلیط هواپیما و باقیمانده به خاطر الصاق برچسب نادرست، بارگیری ناتمام و محدودیت های فرودگاه، آب و هوا و غیره بوده است. طبق گزارش SITA درصد کمی از چمدان ها واقعاً گم می شوند و حدود ۷% از چمدان های گم شده هرگز به دست صاحبشان نمی رسند.

گم شدن چمدان در پرواز و دریافت غرامت

شاید جالب باشد که بدانید در صورت گم شدن چمدان در پرواز می توانید غرامت بگیرید. اگر چمدانتان در سفر گم شود یا به دستتان نرسد، قوانین بین المللی مقرر کرده اند که ایرلاین باید هزینه ای بدهد تا شما بتوانید وسایل خود را دوباره بخرید. ولی گاهی اوقات، ایرلاین ها مسئولیت خود را قبول نمی کنند و می گویند که ایرلاین دیگری چمدان را گم کرده است. به خصوص وقتی که پرواز شما با توقف باشد.

برای مثال، ایرلاین های انگلیس فقط ۲۱ روز به شما وقت می دهند که چمدانتان را پیدا کنید و بعد از اون، چمدان رسماً گم شده حساب می شود. برای ردیابی چمدان، برچسب های الکترونیک استفاده می شود که روی چمدان نصب می شود وقتی که بار را تحویل می دهید. اما اگر کارمند ایرلاین کد برچسب را درست یا کامل ثبت نکرده باشد، پیدا کردن چمدان سخت می شود. در این حالت، بعد از شکایت از ایرلاین و تحقیق در مورد مشکل، شما می توانید غرامت بگیرید برای چمدان گم شده.

چطور چمدان گمشده در پرواز را پس بگیریم؟

«ویرجین آتلانتیک گفته است که از سیستم ردیابی جهانی برای پیدا کردن چمدان های گم شده در پرواز های خود استفاده می کند. این سیستم به مسافران اجازه می دهد که چمدان خود را تا ۱۰۰ روز پس از گم شدن پیگیری کنند. سخنگوی این شرکت هواپیمایی گفت: «هر وقت چمدان یک مسافر در فرودگاه نباشد، مشخصات آن در سیستم ثبت می شود. همچنین، چمدان های بدون صاحب یا برچسب در فرودگاه ها با جزئیات خودشان در سیستم قرار می گیرند. سپس، سیستم به صورت شبانه روزی و هفت روز در هفته به دنبال چمدان های مطابق با مشخصات مسافر می گردد. تیم جستجو با تطابق دادن اطلاعات مسافر و چمدان، چمدان گمشده را شناسایی می کند. بعد از تأیید صاحب چمدان، اقدامات لازم برای تحویل آن به او صورت می گیرد.»

«گاهی اوقات مسافران چمدان خود را در ریل فرودگاه فراموش می کنند و بدون آن سفر می کنند. وقتی بعداً متوجه این موضوع می شوند، باید با ایرلاین و فرودگاه هماهنگ کنند تا چمدانشان را دریافت کنند. چمدان های بدون صاحب در فرودگاه تا ۹۰ روز نگه داری می شوند و اگر صاحبشان پیدا نشوند، از آن ها صرف نظر می شود.» به طور کلی در صورت گم شدن چمدان در پرواز بهترین کار این است که اول به مسئولین فرودگاه اطلاع دهید.

گم شدن چمدان در پرواز و گذشت ۹۰ روز

در صورت گم شدن چمدان در پرواز و گذشت ۹۰ روز در صورتی که صاحبش پیدا نشود، کسی مالکیت آن ها را ادعا نکند، به فروشگاه اشیاء گمشده فرودگاه منتقل می شوند. در این فروشگاه، وسایل و اشیاء مختلفی که مسافران در فرودگاه جا گذاشته اند یا به آن ها نیاز ندارند، به قیمت پایین به فروش می رسند. بعضی از ایرلاین ها و فرودگاه ها سود حاصل از این فروش را به کارهای خیرخواهی می رسانند. در سراسر جهان، فروشگاه های اشیاء گمشده وجود دارند که می توان در آن ها وسایل با کیفیت و مرغوب را با قیمت مناسب خرید.

 چمدان های رنگارنگ

شاید در نگاه اول کمی کودکانه یا پیش پا افتاده به نظر برسد، اما بد نیست بدانید که استفاده از چمدان های رنگارنگ با طرح های خاص و منحصر به فرد می تواند به شما کمک کند تا چمدان خود را راحت تر پیدا کنید. گم شدن چمدان در پرواز یک اتفاق معمول و همیشگی نیست اما انتخاب یک چمدان شاخص با طرح و رنگی متفاوت شما را از این اتفاق نجات میدهد. بیشتر افراد علاقه دارند تا در انتخاب رنگ چمدان از رنگ ‌هایی مانند مشکی، سرمه‌ای، قهوه ای و یا سبز استفاده کنند که این امر سبب می‌شود تا ماموران فرودگاه و حتی خود فرد، در پیدا کردن چمدان با مشکل مواجه شوند. اما  تصور کنید یک چمدان نارنجی رنگ یا حتی زرد رنگ به راحتی در میان حجم زیادی از چمدان ها قابل دیدن و پیدا کردن است.

  •   جدا کردن تگ های پرواز قبلی

خیلی از ما عادت داریم که بعد از پرواز کاغذ های برچسب مانندی را که به دور دسته چمدان پیچیده شده و به آنها تگ پرواز می گویند، از آن جدا نکنیم. بد نیست بدانید که این یک عملکرد اشتباه است! باز نکردن تگ های پرواز قبلی از چمدان به راحتی سبب گم شدن چمدان در پرواز شده و پیدا کردن آن را با مشکل روبرو می کند. این تگ ها سبب می شوند تا مامورین فرودگاه سر در گم شده و برای پیدا کردن و دسترسی داشتن به آخرین اطلاعات پروازی شما بر روی چمدان، با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم قبل از اینکه سفر خود را آغاز کنید تمام تگ های متصل به چمدان خود را باز کرده و آنها را دور بیندازید.

  •   یک سلفی زیبا از چمدان

بعد از اینکه چمدان خود را آماده کردید و تمام تجهیزات را در آن جای دادید، حال موقع آن است که از چمدان خود یک عکس بگیرید. ممکن است کمی عجیب و یا بی اهمیت به نظر برسد اما واقعیت این است که اگر چمدان شما گم شود شما یک عکس از محتویات درون آن و همینطور خارج از آن با خود همراه دارید که خیلی بهتر و راحت تر می توانید ظاهر چمدان خود را برای ماموران فرودگاه توصیف کرده و نشان دهید. در زمان گم شدن چمدان در پرواز این عکس به شما کمک خواهد کرد که مدت زمان کوتاه تری را صرف کنید و سریعتر به چمدان خود برسید.

  •   گران قیمت سفر نکنید

به شما توصیه می کنیم که اشیای گران قیمت خود مانند وسایل زینتی، طلا و جواهرات، دوربین، لپ تاپ، تلفن همراه و سایر وسایل مهم و با ارزش را در داخل چمدان قرار ندهید. بد نیست بدانید که بیشتر ایرلاین ها از زیر بار مسئولیت حمل اشیای قیمتی شما شانه خالی کرده اند و تمام مسئولیت بر عهده خود شما است. اگر مجبور هستید تا لپ تاپ و یا دوربین با خود همراه کنید به شما توصیه می کنیم آنها را در کیف های کوچک دستی قرار دهید و با خود به داخل هواپیما ببرید. این کار به شما کمک می کند تا ضمن حفظ سلامت اشیا قیمتی، از آنها مراقبت کنید تا خطری مانند گم شدن چمدان در پرواز آنها را تهدید نکند.

  •   قوانین هر ایرلاین را بدانید

توصیه مهمی که ما به شما می کنیم این است که حتما قبل از پرواز خود تمام قوانین مربوط به تجهیزات و وسایل گمشده در ایرلاین پروازی خود را مطالعه کنید و از تمام مقررات آن اطلاع پیدا کنید. اینکه مجاز به حمل چه وسایلی هستید یا مسئولیت شما در مقابل حمل بار چیست، به شما کمک خواهد کرد تا در زمان بروز مشکلات عملکرد بهتری داشته باشید. به عبارتی این امر به شما کمک می کند تا اگر با اتفاقی مانند گم شدن چمدان در پرواز مواجه شدید سردرگم نشده و به راحتی تصمیم مناسبی را اتخاذ کنید.

  •   اطلاع از زمان دقیق پرواز

دور از انتظار نیست که در طول سفر مجبور به عوض کردن هواپیمای خود بشوید و نیاز باشد که فواصل کوتاه یا بلندی را در فرودگاه سپری کنید. بهتر است که فواصل پروازی را با دقت چک کرده و زمان های پرواز را نزدیک به هم رزرو نکنید. نکته اینجاست که اگر یکی از پرواز های شما با هر دلیلی به تاخیر خورده و در زمان خود انجام نشد، تمام برنامه ریزی های شما با مشکل مواجه می شود. حتی این عجله کردن ممکن است است موجب گم شدن چمدان در پرواز و یا مفقود شدن وسایل شخصی شما بشود.

  •   رسید شما مانند جان شیرین است

زمانی که رسید تحویل بار به شما داده شد آن را با دقت نزد خود نگه دارید. این رسید در حکم چمدان شماست و اگر آن را گم کنیم پیدا کردن چمدان، سخت خواهد بود. ضمن اینکه این رسید به شما کمک میکند تا در زمان گم شدن چمدان در پرواز به راحتی بتوانید مدرکی در دست داشته باشید و با آن چمدان خود را پیدا کنید.

  •   تگ آدرس بر روی چمدان فراموش نشود

همیشه با قرار دادن یک برچسب کوچک بر روی چمدان از بروز هر حادثه ای جلوگیری خواهید کرد. به عبارتی در زمان گم شدن چمدان در پرواز با این برچسب می توانید آن را با اطلاعات کامل به قسمت بار فرستاده و اگر مشکلی پیش آمد به واسطه همین برچسب و تگ آدرس و مشخصات، آن را براحتی پیدا کنید.

 گم شدن چمدان در فرودگاه و راه کارهایی مفید و اساسی

تا این قسمت از مطلب گفتیم که اگر قصد سفر دارید چطور و چگونه می توانید از گم شدن چمدان در پرواز جلوگیری کنید. در ادامه از راه کارهایی خواهیم گفت که بعد از گم شدن احتمالی چمدان برای شما مفید خواهند بود.

۱)   در قدم اول بعد از گم شدن چمدان در پرواز به قسمت اشیاء گم شده فرودگاه مراجعه کنید و گم شدن چمدان خود را اطلاع دهید. درخواست کنید که بدنبال چمدانی با مشخصات شما گشته و آن را در میان چمدان های گم شده جستجو کنند.

۲) در گام بعدی فرمی را که مربوط به اشیا گمشده است پر کنید و در آن آدرس و شماره تماس خود را با دقت یادداشت کنید.

۳)   بعد از آن اگر توانستید به پشتیبانی پرواز اطلاع دهید و به آنها دسترسی داشتید، موضوع را به آنها نیز گزارش دهید و اطلاع رسانی کنید. ممکن است چمدان شما با پرواز بعدی به فرودگاه وارد شود و یا اینکه آن را اشتباها به فرودگاه دیگری فرستاده باشند. در این صورت احتمالا در چند روز آینده تحویل چمدان به شما زمان خواهد برد. البته احتیاجی نیست که منتظر بمانید چون در زمان پیدا شدن چمدان ایرلاین شما موظف خواهد بود تا چمدان را به آدرس ذکر شده در فرم پر شده شما ارسال کند.

۴)  در برخی از موارد دیده شده است که ایرلاین ها قسمتی از هزینه های سفر یا هزینه ‌های ادامه سفر را بر عهده می‌گیرند تا به عبارتی به نحوی بخشی از خسارت وارد شده به شما را جبران کنند.

۵)  اگر بعد از گم شدن چمدان در پرواز و بعد از گذشت ۳۰ روز، چمدانی به دست شما نرسید ایرلاین شما موظف خواهد بود تا غرامت چمدان را به شما پرداخت کند. این غرامت به صورت وجه نقد نیست بلکه به صورت تخفیف در پرواز های بعدی برای شما اعمال خواهد شد.

۶) ناگفته نماند که اگر ایرلاین شما عهده دار پرداخت غرامت شد، به طور حتم مسئولیت گم شدن اشیا قیمتی مانند لپتاپ و طلا را برعهده نخواهد گرفت و در مقابل بقیه وسایل شما خسارتی پرداخت می کند که این خسارت نه بر اساس قیمت اصلی اشیایی که گم شده اند، که بر اساس وزن تقریبی چمدان محاسبه شده و به شما پرداخت می شود.

۷)  در آخر فراموش نکنید که فرم PIR را تا زمان دریافت چمدان نزد خود نگه دارید. این فرم که همان فرم شکایت شماست در صورت نیاز یک مدرک برای استناد شما محسوب خواهد شد.

جمع بندی گم شدن چمدان در پرواز

در هر صورت، باید به یاد داشته باشید که گم شدن چمدان در پرواز همیشه رخ نمی دهد و این مسائل به طور معمول و روزمره رخ نمی‌دهند. گم شدن چمدان در پرواز روزانه و برای تمامی شرکت‌ های هواپیمایی روی نمی ‌دهد، اما به هر حال، شما باید همواره جوانب احتیاط را رعایت کنید. یادداشت کردن اطلاعات و نگهداری آن‌ها در داخل چمدان، به همراه جلوگیری از قرار دادن اشیاء گرانبها در آن، تدابیری است که در پیدا شدن چمدان شما تاثیرگذار خواهند بود.

تور های ویژه