آشنایی با جزیره آکدامار در ترکیه!

پربازدیدترین ها

گردشگری 25 فروردین ، 1403 5 دقیقه

جزیره آکمادار

یکی از جزایر زیبای کشور ترکیه جزیره آکدامار است و زیبایی بی حد و حصر آن باعث شده که گردشگران زیادی هر ساله برای آمدن به این جزیره برنامه ریزی کنند. وسعت این جزیره حدود ۷۰۰ متر بوده و در دریاچه وان کشور ترکیه واقع شده است.

اگر بخواهید از شهر وان به سمت این دریاچه حرکت کنید باید ۴۱ کیلومتر راه را طی کنید. داستانی که باعث نامگذاری این جزیره شده عده زیادی را علاقمند کرده تا از جزیره آکدامار دیدن کنند.

ماجرای نامگذاری نیز به یک داستان یک معشوقه در گذشته باز می گردد. در زمان های گذشته یک شاهزاده به نام تامارا در این جزیره زندگی می کرده است اما از قضای روزگار عاشق فردی که از نظر طبقاتی از او پایین تر بود، می شود.

تامارا هر شب فانوس به دست در کنار ساحل می ایستاد و راه را برای معشوقه اش روشن می کرد و این پسر هر شب شناکنان خود را به معشوقه اش می رساند. قرارهای عاشقانه و با مشقت آنها ادامه داشت تا زمانی که پدر دختر از این ماجرا اطلاع پیدا می کند.

پدر تامارا فانوس دختر را می شِکند و پسر راهش را در دریاچه گم می کند و می میرد، در حالی که آخرین کلامی که بر روی لب هایش یخ می زند آخ تامارا بوده است. بعد از این داستان عاشقانه و غم انگیز نام این جزیره به آختمار یا آکمادار تغییر پیدا می کند.

جذابیت های جزیره آکدامار

شاید برای برخی افراد این سوال پیش آید که چرا ما توصیه می کنیم در سفر به کشور ترکیه حتما از جزیره آکدامار نیز دیدن کنند. دلایل این پیشنهاد دقیقا موضوعی است که در ادامه قصد داریم در مورد آن به شما توضیح دهیم.

طبیعت بکر و دیدنی آن

فضای داخل جزیره به اندازه کافی زیبا هست که شما را مشتاق کند تا به جزیره آکدامار بروید. طبیعت بکر و دست نخورده آن یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود افراد برای بازدید از آن برنامه ریزی کنند. این جزیره یکی از زیباترین جزایر دریاچه وان به شمار می رود که باید حتما به آن بروید و در ساحل زیبای این جزیره جایی که تامارا عاشقانه انتظار دیدار معشوقه اش را می کشیده است قدم بزنید.

از ساحل تا این جزیره حدود ۳ کیلومتر راه است و شما برای آنکه خود را به آن برسانید باید با قایق هایی که در ساحل قرار دارند خود را به این جزیره برسانید. به دلیل فاصله داشتن این جزیره از شهر، هوایی که در آن جریان دارد بسیار پاک و فوق العاده بوده و اگر تجربه تنفس در هوایی پاک و تمیر براییتان به ندرت اتفاق می افتد می توانید تا جایی که امکان دارد نفس های عمیقی کشیده و ریه های خود را از هوای پاک جزیره آکدامار پر کنید.

اگر تنها به فکر رفتن به این جزیره نباشید در مسیر رسیدن به مقصد نیز قادر خواهید بود مناظری بسیار بی بدیل و منحصر به فرد مشاهده کنید. در طول مدتی که در قایق هستید سعی کنید از چشم اندازی که به صورت طبیعی در مقابلتان به وجود آمده است نهایت استفاده و لذت را ببرید.

کلیسای صلیب مقدس

از دیگر جذابیت ها و مناظر دیدنی جزیره آکدامار کلیسای صلیب مقدس است. این کلیسا یکی از قدیمی ترین کلیساهای موجود در این جزیره بوده و در سال ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی به دستور پادشاه گاگیک یک واسپوراکان ساخته شده است.

از بیرون که به نمای خارجی این کلیسا نگاه کنید می توانید سنگ هایی فوق العاده زیبا را مشاهده کنید. این سنگ ها در نوع خود نظیر ندارند و در رنگ هایی بسیار زیبا و چشم نواز انتخاب شده و بر جای خود قرار گرفته اند.

کلیسای جزیره آکمادارفضای داخلی کلیسای صلیب مقدس نیز بسیار زیباست. بر روی دیوار نقش هایی که از زمان های گذشته طراحی و کشیده شده اند به چشم می خورد. البته به نظر می رسد که بعد از بر روی این طرح های کهنه و قدیمی طرح دیگری را ترسیم کرده اند. مورخان و باستان شناسان می گویند که این طرح ها در حال روایت برخی داستان های کتاب انجیل و تورات هستند.

نمایشگاه عکاسی داخل کلیسا

علاوه بر تمام زیبایی ها که داخل کلیسای صلیب مقدس می توانید مشاهده کنید، یک نمایشگاه عکاسی نیز در داخل این کلیسا وجود دارد. تمام عکس هایی که در نمایشگاه قرار داده شده توسط یک عکاس معروف به نامن عزت کریبار تصویر برداری شده است.

تمامی این عکس ها از نقاشی ها و طرح های داخل کلیسای و در نماهایی متفاوت گرفته شده و به همین دلیل زیبایی خاص و منحصر به فردی را در برابر چشمان بیننده به نمایش می گذارند.

چنانچه علاقه مند به هنر عکاسی باشید بدون شک بعد از آنکه به این نمایشگاه عکس رفتید شما نیز برای تصویر برداری از آنچه در این کلیسا می بینید وسوسه شده و به سراغ گرفتن عکس در این کلیسا خواهید رفت.

عینک واقعیت مجازی

در گوشه دیگری از این کلیسا عینک واقعیت مجازی قرار دارد و شما با قرار دادن این عینک بر روی آن می توانید به تماشای دریاچه، کلیسا و جزیره آکدامار بروید. اگر قبلا دقیق تر و جزئی تر به جزیره و هر آنچه که در آن وجود دارد نگاه نکرده اید عینک واقعیت مجازی به شما این فرصت را می دهد تا بتوانید بسیار دقیق تر و از زوایای متفاوت کلیسا و دریاچه را مشاهده کنید.

نحوه دسترسی به جزیره آکدامار

همان طوری که گفتیم برای آنکه از ساحل دریاچه وان به این جزیره بروید باید ۳ کیلومتر راه را طی کنید. در ساحل دریاچه وان قایق های مسافربری وجود دارد که وظیفه دارند شما را به جزیره آکدامار برسانند. همان طوری که گفتیم شما باید مسیر ۳ کیلومتری را بدین شکل طی کنید و در طی راه نیز از مناظری که در سر راهتان قرار دارد نهایت لذت را ببرید.

دسترسی به جزیره آکمادار هتل های نزدیک به جزیره آکدامار

اگر دوست دارید در نزدیکی این هتل اقامت کنید می توانید هتل گزگینفست وان رفته و در آن اقامت کنید. این هتل در فاصله ۱ کیلومتری از این دریاچه قرار گرفته است.

هتل آهتامارا نیز گزینه دیگری که به شما امکان می دهد تا در فاصله ای بسیار کم از این جزیره اقامت داشته باشید. این هتل نیز در فاصله ۳ کیلومتر از این جزیره قرار گرفته است.

جاذبه های نزدیک به جزیره آکدامار

  • ساحل ایشکیرت لیمانی که در فاصله ۶ کیلومتری از این جزیره قرار دارد.
  • کمپینگ ساحلی نیز در فاصله ۶ کیلومتری از جزیره واقع شده است.
  • آرامگاه سلجوقی نیز با این جزیره ۹ کیلومتر فاصله دارد.

رستوران های نزدیک به جزیره آکدامار

  •  آکدامار آلابایک تسیسی؛ فاصله با جزیره آکدامار حدود ۴ کیلومتر.
  •  دوملوپینار کاوورما؛ فاصله با جزیره آکدامار حدود ۱۰ کیلومتر.
  •  آکدامار ایسکلسی گرند دنیز؛ فاصله با جزیره آکدامار حدود ۱۱ کیلومتر.

تور های ویژه