مشهورترین «غذاهای پاییزی» در کشورهای مختلف دنیا

پربازدیدترین ها

گردشگری 25 اردیبهشت ، 1403 7 دقیقه
غذاهای پاییزی

غذا‌های پاییزی شاید در نگاه اول مختص ایران بوده و همان آش‌‌ها و خورشت‌های محلی و لذیذی باشند که ما در این فصل آماده می کنیم. اما واقعیت این است که نه تنها ما، که در سرتاسر دنیا این غذا‌ها سبک و سیاق خود را داشته و به قدری متنوع هستند که شما را غافلگیر می‌کنند. بهار و تابستان، پاییز و زمستان ندارد. هر فصلی در هر گوشه و نقطه از جهان و در هر کشور و فرهنگی، با غذا‌ها و مراسم‌هایی خاص جشن گرفته می‌شود. جشن‌هایی به بهانه‌های مختلف و با هدف در کنار هم بودن.

غذاهای پاییزی ،نماینده هایی خوشمزه از سراسر جهان

غذا‌های پاییزی بدون شک در دسته پرطرفدار‌ترین غذا‌ها قرار می‌گیرند. برای مثال در آمریکا فصل پاییز با شروع شدن تعطیلات، تغییر رنگ دادن برگ‌‌ها و خنک شدن هوا آغاز می ‌شود. البته این اتفاقات در سراسر دنیا کم و بیش یکسان هستند.

به عبارتی فصل پاییز بهانه ای کوچک به حساب می‌‌آید تا شما غذا‌های فوق العاده و لذیذ را با دستور با دستورالعمل‌‌های خاص و منحصر به فرد و با محوریت غذا‌های پاییزی برای خود و اهل منزل تدارک ببینید. غذا‌هایی که معمولاً در دیگر کشور‌ها خصوصاً آمریکا از ترکیب سیب زمینی شیرین، کدو، کدو تنبل و بوقلمون با گارنیش و تم پاییزی تهیه می‌ شوند. حتی در کنار این غذا ها شما می‌توانید انواع غذا‌ها مانند کلوچه، نان، پای، کاستارد و نوشیدنی گرم با طعم کدو تنبل هم مشاهده کنید.

غذا های پاییزی در دیگر نقاط دنیا چطور ؟!

در کشور‌های سراسر دنیا، جشن های پاییزی را با غذا‌های فصلی منحصر به فرد و سنتی برپا می‌کنند. جشنواره Erntedankfest در اتریش، l’Action de grâce در کانادا و جشنواره ماه در چین همان جشن‌های پاییزی هستند که در اصل فقط نوک کوه یخ را به شما نشان می‌دهند!

با این اوصاف به نظر شما لذت بردن از دستور العمل‌های عالی موجود در فرهنگ‌ها و در میان مردمان مختلف در کشور‌های دیگر، جالب نیست؟ شما هرگز نمی دانید که در این زمان شگفت انگیز از سال چه چیزی ممکن است که شما را به خود علاقه مند کرده و سپس به یک سنت برای شما تبدیل شود.

حالا بیایید تا با هم سری به دیگر نقاط جهان زده و ببینیم که چه چیزی برای ارائه کردن دارند!

۱.     غذاهای پاییزی و پر ادویه در برزیل

در برزیل کدو تنبل و نارگیل ترکیبی فوق العاده خوشمزه و محبوب محسوب می شوند که البته از مواد اصلی و اولیه غذا ها در این کشور هم هستند.

۲.     چین و غذاهای پاییزی

جشنواره ای که در چین و در نیمه پاییز برگزار می‌شود، یک رویداد مهم در این کشور است که در آن خوردن کیک ماه با اعضای خانواده امری ضروری تلقی می‌شود. این یک سنت فرهنگی ریشه‌دار از گذشته‌های دور است که در آن مردم از دو هفته پیش از برگزاری جشنواره، برای خانواده و دوستانشان کیک ماه تهیه کرده و می‌فرستند.

۳.     غذاهای پاییزی در سالوادور

در این کشور غذای پاوو یا همان بوقلمون یک غذای مخصوص کریسمس محسوب می‌شود. مهاجرانی که از سالوادور به ایالات متحده سفر می‌کنند اغلب این غذا را برای روز شکرگزاری تهیه و سرو می‌کنند. رسپی اصلی این غذا در کشور سالوادور دارای انواع سبزیجات و ادویه جات است که همراه با بوقلمون در ماهیتابه برشته می‌شوند. این مخلوط خوشمزه بعد از تهیه، پوره می‌شود و به عنوان یک سس غنی برای همراهی با بوقلمون سرو خواهد شد.

۴.     فرانسه و غذاهای پاییزی

قرن هاست که شاه بلوط بخش عمده‌ای از فرهنگ غذایی در جنوب اروپا و کل منطقه مدیترانه را تسخیر کرده است. در فرانسه، این موضوع را می توان در نوشته های سرآشپز شاه لوئیس چهاردهم در اواخر دهه ۱۶۰۰ مشاهده کرد. شاه بلوط به قدری محبوب است که هر پاییز در لیون، جشنواره شاه بلوط (LaVogue des Marrons) برگزار می شود، جایی که مردم برای برگزاری گارناول‌های مختلف و سایر جشن‌های پاییزی، در میان بوی شاه بلوط سرخ شده، گرد هم می آیند.  روش عالی برای استقبال از فصل پاییز ! در فرانسه، چاشنی این شاه بلوط لذیذ یک غذای جانبی و سنتی است که با پرنده سرو می شود.

غذاهای پاییزی

۵.     غذاهای پاییزی در آلمان

دستور پخت آسان سوپ کدو تنبل یک سنت قدیمی و عالی برای شروع پاییز در آلمان است. اگر چه در زمان سفر به آلمان ممکن است برای پیدا کردن پای کدو تنبل کمی سختی بکشید. اما سوپ کدو تنبل خوشمزه در همه جا سرو می شود و در منوی بیشتر رستوران‌ها می توان آن را مشاهده کرد.

۶.     یونان و پاییز خوشمزه

غذا های پاییزی در یونان هم، خاص و خوشمزه هستند.  در حالی که کدو تنبل معمولا با غذاهای یونانی ارتباطی ندارد اما یونانی‌ها چندین دستور العمل برای آماده سازی این سبزی همه کاره دارند. مثلا پای یونانی، شیرینی و کنسرو (gluko koutaliou) که همگی با کدو تنبل تهیه می‌شوند. همچنین ممکن است کدو تنبل را در سرکه مرینت کرده و در سالاد استفاده کنند. فقط برای روشن شدن موضوع بد نیست بدانید که یونانی ها کدو تنبل را گلیکیا کولوکیتا (کدو تنبل شیرین) می نامند. اما کدو سبز را کولوکیتاکی نامیده و البته بسیار مورد استفاده قرار می‌دهند. بر همین اساس کولوکیتوپیتا ممکن است پایی باشد که با کدو سبز یا کدو تنبل درست شده است.

۷.     ایتالیا و غذاهای پاییزی

کدو تنبل، برنج کارنارولی و کره بدون نمک، این‌ها همان مواد اصلی برای تهیه یکی از رایج‌ترین و معمولی‌ترین دستور العمل‌های پاییزی در کشور ایتالیایی هستند. رنگ نارنجی کدو حلوایی یک سایه فصلی و زیبا از پاییز نارنجی رنگ است. همچنین غذای  Risotto alla Zucca  را می‌توان با کدو حلوایی یا کدو تنبل درست کرد (اصطلاح zucca به هم با این و هم با آن اشاره دارد). البته این غذا عمدتاً زمانی تهیه می کنند که کدو حلوایی در فصل خود بوده و در اوج عطر و طعمش به سر می برد. پس به طعم دهنده ها یا مواد کم دیگری برای خوشمزه شدن نیاز دارد. این غذای فوق العاده را طبق روش عمومی و اصیل ایتالیایی، ساده و تازه تهیه می کنند.

غذاهای پاییزی

۸.     کره و جشنواره غذاهای پاییزی

پاییز فصل سه نوع از محبوب‌ترین غذا‌های دریایی در کشور کره است. خرچنگ آبی، میگوی جامبو (میگو) و سنگدان. “Gizzard shad” یکی از گونه‌های ماهی محبوب در کره است که طعم آن به ویژه در فصل پاییز خوب بسیار لذیذ بوده و بر همین اساس طرفداران زیادی دارد. البته جالب است که بدانید سنگدان مواد مغذی بیشتری را برای فصل سردتر ذخیره می کند و در کره شما می‌توانید آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. Jeon uh کبابی هم محبوب‌ترین یکی دیگر از خوراکی‌های محبوب کره است. جالب است که بدانید این خوراکی برای خوردن نیازی به سس ندارد و در حالت عادی بسیار ترد و مغزدار است!

۹.     مکزیک لذیذ ذر پاییز

آشپزهای مکزیکی به طور سنتی به در دسترس بودن مواد اولیه تازه و محلی برای تعیین کردن اینکه چه چیزی بخرند و سرو کنند، تکیه دارند. در این بین پاییز با بسیاری از جشن‌‌های مهم خود، یک بهانه خوب برای استفاده از مواد اولیه تابستان محسوب می شود. به عبارتی برداشت پاییزی بسیاری از مواد اولیه در این کشور که در تابستان به خوبی رشد کرده اند، یکی از نشانه های ورود پاییز به مکزیک است.

۱۰.نروژ و غذا های نروژی در پاییزی

Fårikål غذای ملی نروژ است. یک کاسه گوشت بره و کلم فصل که این غذای ساده را به یک خوراکی مورد علاقه در فصل پاییز تبدیل می کند. این غذا به طور سنتی با سیب زمینی های جدید، سس cowberry و نان تخت و ترد با آبجوی محلی سرد در کنار آن، سرو می شود. (آب یخ کمک می کند که شما طعم واقعی این غذا را بچشید). البته نروژی ها انتظار ندارند که ظاهر غذایشان چندان جذاب و زیبا باشد. در واقع اگر غذای پاییزی نروژی شما خیلی زیبا به نظر می رسد، پس احتمالاً آن را درست و اصولی تهیه نکرده اید.

۱۱.غذاهای پاییزی در پرو

پیکارون یکی از کلاسیک‌ترین دسر‌های پرو است که در پاییز و در کافه‌ها و رستوران‌ها سرو می‌شود. پیکارون‌ها با ترکیبی از زاپالو (کدو تنبل) و کاموت دولسه (سیب زمینی شیرین) معطر شده با دارچین، بادیان ستاره ای و آناناس تهیه و سرو می شوند. ترکیب این مواد اولیه به آن‌ها ظاهری ترد با بافتی نرم و طعمی طبیعی و شیرین می‌بخشد.

۱۲.لهستان و فستیوال غذاهای پاییزی

Golabki (با تلفظ ga-WUMP-kee) در زبان لهستانی به معنای “کبوتر های کوچک” است و اشاره ای به اندازه و شکل ظاهری غذا دارد. یک غذای پاییزی جذاب که از رول های کلم شکم پری که در سس گوجه فرنگی پخته شده اند تشکیل شده و در سراسر اروپای شرقی محبوب است. در روسیه، این غذای پاییزی را به عنوان golubtsy می شناسند. در اوکراین هم به آن ها holubtsi می گویند. در این بین مجار‌ها هم از آن ها تحت عنوان töltött káposzta یاد می کنند.

غذاهای پاییزی

۱۳.اسکاتلند هزار رنگ و غذاهای پاییزی

هاگیس پخته شده با نیپ و تاتی (پودینگ گوسفند با سیب زمینی و شلغم) یک غذای سنتی اسکاتلندی است که اکثر مردم یا آن را دوست دارند یا از آن متنفر هستند. البته این موضوع هم با توجه به لیست منحصر به فرد مواد تشکیل دهنده آن رخ می‌دهد. هاگیس معمولاً از ترکیب قسمت‌های داخلی گوسفند (قلب، جگر و ریه) با پیاز، بلغور، جو دوسر، سوهان و ادویه جات و ترشی جات تهیه می‌شود.

این مواد را  با هم در انبار خیس می‌کنند و سپس در معده گوسفند می‌جوشانند. هاگیس به طور سنتی به عنوان بخشی از یک شام مجلل پاییزی هر ساله در ۲۵ ژانویه، زمانی که شاعر ملی اسکاتلند رابرت برنز، جشن می‌گرفت، سرو می‌شود. پختن و خوردن این پودینگ گوشت سنتی اسکاتلندی با طعمی سبک، لذیذ و آرد آلود شما را مستقیما روانه بهشت برین خواهد کرد.

۱۴.اسپانیا و غذاهای پاییزی آن

در طول دو هفته اول پاییز یا بیشتر در ماه اکتبر، ویترین شیرینی ‌فروشی‌های مادرید پر از انبوهی از «استخوان‌‌های قدیس» است تا تعطیلات روز اول نوامبر را جشن بگیرند. این خوراکی‌های شیرین از خمیر مارزیپان بادام درست می‌‌شوند که به شکل یک رول توخالی تحت عنوان یک استخوان تهیه و آماده شده اند. سپس استخوان‌ها را با “مغزی” فوق العاده شیرین پر کرده و از زرده تخم مرغ و شکر هم برای مواد پر کننده آن استفاده می کنند.

۱۵.آمریکا و غذاهای  پاییزی

توپ‌های نارگیل و کدو تنبل، سیب زمینی شیرین و سرخ کردنی‌های کدو تنبل از جمله خوراکی‌های شگفت انگیز آمریکا هستند. ضمن اینکه برای جشن تعطیلات پاییز، بد نیست که حتما پای سیب خانگی درست کنید. همچنین نباید فراموش کرد که هیچ وعده غذایی در این کشور بدون مقداری سس و نان ذرت خانگی خوشمزه  و کامل نخواهد بود.

البته برخی از خانواده‌ها در جشن پاییزی کاسرول سیب زمینی شیرین و پای کدو تنبل تهیه می‌کنند. برخی دیگر هم کلم بروکلی و پنیر، پوره سیب زمینی و سیب دارچینی را ترجیح می‌دهند. در هر حال این موضوع کاملا سلیقه‌ای است. در این بین برخی هم غذا‌های سنتی و خانوادگی خود را سرو می‌کنند. اما هیچ قانون خاصی وجود ندارد که بگوید اگر خوراکی جدیدی پیدا کردید، نمی‌توانید تعطیلات خود را با آن طعم‌های جدید بگذرانید.

غذاهای پاییزی

غذاهای پاییزی برای شب های بلند فصل پاییز

این مطلب را به غذاهای پاییزی در سراسر دنیا اختصاص دادیم و تلاش کردیم تا با معرفی مواد اولیه آن‌ها شما را  تا حدودی با غذا‌های ملل مختلف در فصل پاییز آشنا کنیم.

کشورما هم در هر شهر و روستا غذا‌هایی جذاب و لذیذ دارد که در فصل ‌های مختلف مانند پاییز و به بهانه‌‌های قشنگی آن‌ها را تهیه می‌ کرده و نوش جان می‌کنیم. برای مثال ما به مناسبت پایان یافتن فصل پاییز خصوصاً آخرین شب آن و ورود به فصل زمستان و شب یلدا، غذاها، دسرها و نوشیدنی‌های متنوعی را تهیه و سرو می‌کنیم. جالب اینجاست که کشور ما به اندازه تمام دنیا غذاهایی متنوع با مواد اولیه خاص و دستورالعمل‌هایی سنتی و قدیمی دارد. در هر حال اگر خواستید پاییز امسال را متفاوت ‌تر از هر سال بگذرانید، توصیه می‌کنیم که حتماً طرز تهیه یک یا دو غذای ملل یا حداقل غذا‌های دیگر شهر‌های ایران را یاد گرفته و حتماً آن‌ها را در منزل تهیه کنید. این کار پاییز شما را دل انگیز‌تر و البته فراموش نشدنی‌تر از سال‌های قبل خواهد کرد.

تور های ویژه