سوغات چابهار چه چیزهایی هستند؟

پربازدیدترین ها

گردشگری 28 آذر ، 1402 7 دقیقه
سوغات چابهار - الی گشت

شاید شما مخاطب گرامی کمتر با سوغات چابهار آشنایی داشته باشید. شهر ساحلی چابهار که به بندر دریای عمان می رسد در یک دهه اخیر توانسته است با جاذبه های بینظیر و منحصر به فردش مسافرهای بی شماری را به خود جذب کند. اگر به این شهر در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید با طیف وسیعی از محصولات محلی  این منطقه آشنا می شوید که هر کدام از آن ها می تواند یک سوغات ماندگار و به یاد ماندنی از سفر شما باشد. در این مقاله از مجله گردشگریفرهای پایتخت سوغات چابهار را به شما مخاطب اهل سفر معرفی می کند تا اگر به این منطقه سفر می کنید پیش از سفرتان محصولات محلی، صنایع دستی و خوراکی های خوشمزه آن را بشناسید.

لیست صنایع دستی و خوراکی های  خوشمزه چابهار برای سوغاتی

محصولات شهر چابهار طیف وسیعی دارند و در این مقاله سفرهای پایتخت لیست صنایع دستی و خوراکی های خوشمزه چابهار  را به عنوان سوغاتی معرفی می کند.  جالب است بدانید که شهر چابهار ایران از معدود شهرهای ایران به شمار می رود که قدمت برخی از صنایع دستی اش به بیش از سه هزار سال می رسد و بی وقفه در شهر چابهار و اطراف آن ساخته شده است. یکی از این صنایع دستی های با قدمت  این شهر، سفال کلپورگان است که ساخت و ساز چنین نوع سفالی به دوره مفرغ(۳۰۰۰ق.م) می رسد.  صنایع دستی این شهر یکی از مرغوب ترین سوغات چابهار محسوب می شود. در این مقاله ابتدا صنایع دستی مرغوب چابهار و سپس خوراکی های خوشمزه این منطقه را معرفی می کنیم.

صنایع دستی چابهار

در شهر چابهار شما می توانید بیش از ده مورد صنایع دستی مرغوب و با کیفیت را پیدا کنید. صنایع دستی بخشی از میراث فرهنگی هر شهری به حساب می آید و یکی از راه های حفظ ماندگاری این هنر، خرید آن از تولید کننده است. با خرید یک صنایع دستی به ادامه حیات یک هنر کمک می کنید و باعث می شوید جوانان و هنرجویان یک منطقه علاقه بیشتری به تولید آثار  صنایع دستی داشته باشند.  در شهر چابهار شما می توانید صنایع دستی مرغوبی را به عنوان سوغات چابهار خریداری کنید و تا سالیان طولانی  این هنر را در خانه خود به یادگار داشته باشید.

صنایع دستی چابهار - الی گشت

۱- سوزن دوزی

یکی از جذاب ترین سوغات چابهار، سوزن دوزی است. سوزن دوزی نه تنها در شهر چابهار بلکه در دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان هم تولید می شود. نا گفته نماند که این هنر بسیار گران قیمت است. سوزن دوزی بر روی پارچه انجام می شود و خوب است بدانید که طرح  های مختلف که از ذهن زنان بلوچ الهام گرفته است بر روی پارچه  دوخته می شود و کار بسیار ظریفی است. امروزه کالاهای سوزن دوزی کوچک تری هم تولید می شود که می توانید با خرید آن، یک صنایع دستی نفیس و ارزشمند را داشته باشید. به سوزن دوزی هنر بلوچی هم گفته می شود و مرکز  این هنر شهر ایرانشهر شهر سیستان و بلوچستان است.

۲- حصیر بافی

یکی دیگر از سوغات چابهار، حصیربافی است. حصیربافی قدمت کهن و دیرینه  ای در این شهر دارد و به بیش از سه هزار سال می رسد. البته باید به شما بگوییم که در شهر چابهار  و اطراف آن  در گذشته از درخت برگ داز برای  تولید محصولات خود استفاده می کرده اند که دوام بیشتری هم داشته است. برگ درخت داز، برگ درخت خرمایی وحشی است که در تمام منطقه سیستان بلوچستان وجود دارد. حصیربافی چابهار از برگ درخت داز است و با دیگر مناطق ایران کاملا تفاوت دارد. امروزه هم می توانید محصولات داز بافی یا همان حصیر بافی بلوچی را در بازارهای چابهار پیدا کنید. این کالاها در انواع سبد، بادبزن، پشتی و‌ حتی صندل هم تولید می شود  که فقط در چابهار و یا روستاهای اطرافش می توانید  آن را پیدا کنید.

حصیر بافی - الی گشت

۳- سفال کلپورگان

شهر چابهار بهترین مکان برای خرید سفال کلپورگان است. سفال کلپورگان با قدمت ترین صنایع دستی  ایران محسوب می شود که در شورای صنایع دستی جهان هم ثبت شده است. این نوع سفال از لحاظ تکنیک ساخت، مشابه دوره ی شهر سوخته است. شهر سوخته از شهرهای باستانی ایران است که قدمتش به ۳۵۰۰ ق.م می رسد. نکته مهمی که باعث شد این نوع سفال در شورای جهانی صنایع دستی به ثبت برسد تکنیک ساخت سفال چند هزار ساله بود که توسط مردم بلوچ و روستای کلپورگان  طی چندین هزاره حفظ شده است. اگر می خواهید جذاب ترین سوغات چابهار را انتخاب کنید تیم گردشگری الی گشت سفال کلپورگان را به شما پیشنهاد میدهد.

۴- سکه دوزی

یکی دیگر از صنایع دستی منحصر به فرد چابهار سکه دوزی است. آینه های کوچک  گرد و یا فلزات کوچک در قالب و اندازه سکه های کوچک مدور بروی محصولات متنوع پارچه دوخته می شوند. این هنر هم در چابهار بسیار قدمت دارد و در گذشته خورجین های شترهای تجار با این  هنر آذین بندی می شده است. در بلوچستان  این هنر هم چنان استفاده می شود و رواندازهای رخت خواب عروس با هنر سکه دوزی اصیل بلوچی تزیین می شوند.  یکی دیگر از اصیل ترین و‌مرغوب ترین سوغات چابهار هنر سکه دوزی است.

سکه دوزی - الی گشت

۵- چادربافی

چادربافی هم یکی دیگر از مرغوب ترین سوغات چابهار است. این هنر توسط عشایر منطقه سیستان و بلوچستان بافته می شود و از موی بز برای دوخت چادر استفاده می کنند که دارهای متعددی را بروی زمین می گذارند و با استفاده از موی بز به بافت چادرهای عشایری می پردازند. این کار هم بسیار سخت و ظریف است. کیفیت چادر های دست بافت این منطقه زبانزد گردشگرهای ایرانی وخارجی است.

۶- گلیم بافی

یکی دیگر از صنایع دستی شهر چابهار گلیم بافی است. گلیم بافی یکی از گران ترین سوغات چابهار هم محسوب می شود که شما می توانید آن را خریداری کنید. امروزه گلیم های دست بافت در ابعاد کوچک هم بافته می شود که مناسب توریست ها و گردشگرها است. این هنر توسط زنان و دخترهای جوان منطقه سیستان و بلوچستان بافته می شود و بسیار کار ظریف و سختی است. جنس گلیم از نخ پشم است و  با بافت طرح های متنوع گلیم های رنگارنگ و زیبا را تولید می کنند.

گلیم بافی - الی گشت

۷- تراش های سنگی و قیمتی

یکی دیگر از سوغات چابهار، تراش های سنگی و قیمتی است.‌ منطقه سیستان و بلوچستان معدن سنگ های قیمتی ایران هم به شمار می رود. شما در بازار چابهار می توانید انواع نگین های سنگ های قیمتی منطقه را انتخاب کنید. در همین بازار طراحان جواهر چابهار،سنگ های بی شماری را برای نگین انگشتر یا پلاک برای گردبند طراحی می کنند و می سازند که کیفیت کارشان امروزه مورد توجه طراحان جواهرات قرار گرفته است. این صنایع دستی یکی از گران ترین صنایع دستی شهر چابهار محسوب می شود که شما باید بهای بالایی را با توجه به نوع سنگ، جنس و طراحی آن پرداخت کنید.

۸- معرق صدف

یکی دیگر از هنرهای شهر چابهار کالاهایی با هنر تزیینی صدف است. شما در این شهر می توانید انواع گردبند، دستبندهای صدفی را خریداری کنید. یکی دیگر از هنرهای زیبا چابهار معرق صدف است. تکه های ریز صدف را بر روی جعبه هاچوبی به کار می برند و در طرح و نقشه های مختلف تکه های  صدف برش خورده را می چسبانند. این هنر بسیار ظریف و سخت است. اگر علاقه به صدف دارید و می‌خواهید یکی از جذاب ترین سوغات چابهار را خریداری کنید محصولات صدفی و معرق صدف گزینه مناسبی به شمار می رود.

معرق صدف - الی گشت

خوراکی خوشمزه شهر چابهار

بخش دیگر از سوغات چابهار، خوراکی های خوشمزه شهر چابهار است. شهر چابهار با توجه به ساحل دریای عمان فرآورده های دریایی خوشمزه و مغذی را دارد. جدا از آن هم بانوان این شهر به تولید شیرینی های خوشمزه می پردازند. هم چنین این منطقه از مناطق آزاد ایران به شمار می رود و شما می توانید مواد غذایی واراداتی کشورهای دیگر را به راحتی خریداری کنید.

۱- میگو و ماهی تازه

یکی از خوراکی خوشمزه و مغذی چابهار، میگو و ماهی تازه است. همان طور که ذکر شد این شهر به خاطر دسترسی به آب های آزاد فرآورده‌های دریایی مغذی دارد.  شما در بازار چابهار می توانید میگوهای تازه و ماهی های چون قباد، سنگسر، ماهی سرخو، حلوا سفید، ماهی هامور ،شوریده، شیر ماهی و اره  ماهی را به راحتی  و با مناسب ترین قیمت خریداری کنید. فرآورده هایی دریایی این منطقه از معروف ترین سوغات چابهار هم محسوب می شود که در بین مسافرها شناخته شده است.

میگو و ماهی تازه - الی گشت

۲- شیرینی لندو

در سیستان و بلوچستان شیرینی های متنوعی پخته می شود. یکی از معروف ترین شیرینی های چابهار، شیرینی لندو است. این شیرینی نه تنها خوشمزه است بلکه ارزش غذایی بالایی دارد. برای پخت این شیرینی از خرما  گندم و‌ کنجد استفاده می کنند. این مواد را داخل آرد قرار میدهند و سپس می پزند. روی این شیرینی هم با ماده مغذی کنجد تزیین می شود. شیرینی لندو یکی از خوشمزه ترین سوغات چابهار است که میتوانید آن را برای خود و دوستان و آشنایانتان خریداری کنید.

۳- میوه های استوایی

بخشی دیگر از سوغات چابهار، میوه های استوایی است. میوه های این منطقه مشابه میوه های غرب هند و پاکستان است. اگر سری به بازار چابهار بزنید میوه های را می بنید که در هیچ جا دیگر از منطقه ایران آن را پیدا نمی کنید. میوه انبه در چابهار پرورش داده می شود و یکی از میوه های خوشمزه شهر چابهار محسوب می شود. اگر دوست دارید یک انبه شیرین و خوشمزه را تجربه کنید باید آن را در بازار چابهار خریداری کنید.‌

زیتون چابهار هم یکی دیگر از فرآورده های چابهار است. این نوع زیتون کاملا با منطقه شمال ایران تفاوت دارد و کیفیت مرغوب تری دارد. زیتون برای افرادی که از بیماری قلبی رنج بسیار مناسب است. پاپایا و‌گواوا از دیگر فرآورده های میوه ای شهر چابهار هستند. البته بخشی از  این میوه ها از واردات کشور هندوستان به ایران است که در این منطقه می توانید پاپایا و‌گواوا خوشمزه ای را بخرید و نوش جان کنید. موز های کوچک هم از دیگر میوه های شهر چابهار هستند که پوست سبز رنگی دارند. موز های این منطقه هم از خوشمزه ترین موزهای ایران به حساب می آید. که حتما باید یکبار آن را تجربه کنید. هم چین می توانید باغ های موز چابهار هم سری بزنید.

میوه های استوایی - الی گشت

۴- ادویه های چابهار

اگر دوست دارید سوغاتی کم حجم و ارزان بخرید ادویه های چابهار بهترین گزینه است. ادویه های چابهار تنوع بالایی دارند و یکی از مرغوب ترین و‌کم حجم ترین سوغات چابهار محسوب می شوند. از ادویه های معروف این منطقه ادویه ماهی، ادویه کراهی و ادویه خورشتی را میتوان نام برد.

۵- شکلات خارجی

همان طور که توضیح دادیم شهر چابهار از مناطق آزاد ایران است. در بندر چابهار شما می توانید با کیفیت ترین شکلات خارجی را پیدا کنید. شکلات خارجی اگر چه محصول و فرآورده شهر چابهار نیست اما امروزه از سوغات چابهار به حساب می آید. شکلات خارجی هم کم حجم و سبک هستند و می توانید به عنوان سوغات آن را انتخاب کنید.

جمع بندی درباره سوغات چابهار

در این مقاله صنایع دستی و خوراکی های خوشمزه چابهار را معرفی کردیم. اگر تجربه خرید هریک از صنایع دستی های نام برده شده را  از شهر چابهار را  دارید نظرتان در قسمت کامنت این مقاله برای مخاطب های سفرهای پایتخت بنویسید تا تعداد بیشتری  با سوغات و صنایع دستی چابهار آشنا شوند. اگر قصد سفر به شهر دیدنی چابهار را دارید می توانید برای خرید بلیط پرواز و رزرو هتل خود به وب سایت سفرهای پایتخت مراجعه کنید و در کوتاه ترین زمان بلیط پرواز و هتل مورد نظر خود را رزرو کنید.

تور های ویژه